Piętaszek - charakterystyka - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Piętaszka uznaje się za pierwszego nie-białego bohatera, któremu nadano realistyczne, indywidualne, zwyczajnie ludzkie cechy w literaturze brytyjskiej, przez co jest to postać niezwykle ważna w kulturze światowej.

Jeśli uznamy Robinsona za pierwszego bohatera ucieleśniającego imperialistyczne zakusy Anglii, to Piętaszek reprezentuje nie tylko karaibską ludność plemienną, ale wszystkich rdzennych mieszkańców Ameryki, Azji i Afryki, którzy zetknęli się z europejską opresją. W momencie, gdy Crusoe uczy go zwracać się do siebie „panie”, Piętaszek staje się symbolem politycznego poddaństwa i rasowej niesprawiedliwości znanej z czasów kolonializmu. Potęguje to także fakt, że Robinson nigdy nie zamierzał słuchać o kulturze czy wierzeniach swojego kompana, z założenia uznając je za gorsze.

Poza istotną rolą w kulturze, Piętaszek jest także kluczową postacią w kontekście powieści. Pod wieloma względami jest on postacią najbardziej barwną w Przypadkach Robinsona Crusoe, znacznie bardziej charyzmatyczną niż tytułowy bohater. Defoe wielokrotnie zaznaczał różnice pomiędzy osobowością Anglika a Karaiba, jak na przykład we fragmencie, gdy Piętaszek witał się z ojcem, okazując przy tym lawinę radości i uczuć, czego Robinson nigdy nie uczynił względem swoich rodziców. Podczas gdy Crusoe z rzadka wspomina o tęsknocie do rodziny lub śni o niej, jego kompan skacze z radości i śmieje się wniebogłosy na widok ojca.

Piętaszek znacznie lepiej trafia do serc czytelników niż Robinson. Moment, w którym przekonuje Crusoe, że wolałby żeby ten go zabił niż zostawił samego na wyspie jest znacznie bardziej wzruszający niż jakikolwiek czyn czy słowa tytułowego bohatera.

Co ciekawe, pomimo że Anglik zupełnie ignoruje wierzenia i kulturę karaibską, Piętaszkowi udaje się ukazać, w sposób bardzo pośredni i niedosłowny, swoją wyższość nad Robinsonem. Zadając rozbitkowi serię pytań na temat diabła i istoty zła, doprowadza do tego, że Crusoe popisuje się dość powierzchowną wiedzą na temat chrześcijaństwa i teologii, podczas gdy Piętaszek wie niemalże wszystko na temat Benamuków, czyli karaibskich demonów.

Trzeba jednak przyznać, że Piętaszek nie był zwykłym służącym i nie był tak przez Robinsona traktowany. W pewnym momencie Crusoe przyznaje, że pokochał Karaiba, czym zyskał sobie sympatię wielu czytelników. Tak naprawdę jest to jedyny moment w powieści, gdzie tytułowy bohater wyjawia takie uczucia. Nawet o rodzicach, rodzeństwie czy własnej żonie Crusoe nie powiedział, że ich kochał. Robinson może i ubrał Piętaszka, nauczył go angielskiego i nawrócił na wiarę chrześcijańską, ale to Piętaszek wniósł do ich relacji emocjonalne ciepło i pozytywnego ducha, co było Europejczykowi obce.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Daniel Defoe - biografia
2  Motywy literackie obecne w „Przypadkach Robinsona Crusoe”
3  „Przypadki Robinsona Crusoe” jako obraz cywilizacyjnego rozwoju ludzkościKomentarze
artykuł / utwór: Piętaszek - charakterystyka    Tagi: