Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Hiszpan – jeden z ocalałych marynarzy, których statek rozbił się nieopodal wyspy Robinsona. Mężczyzna, wraz z kompanami, został uratowany przez Karaibów i przetrzymywany przez plemię na sąsiedniej wyspie. Don Juan de Castillos, bo tak się nazywał, wywodził się z Valladoid i w rodzinnej Hiszpanii był arystokratą. Po dostaniu się w ręce kanibali zapadł na niego oczywisty wyrok rytualnego pożarcia przez barbarzyńców. Po ocaleniu go z rąk dzikich Robinson uczynił go niejako subiektem na swojej wyspie. Crusoe powierzył jego opiece wyspę, gdy wreszcie po dwudziestu ośmiu latach izolacji udało mu się ją opuścić.

Ksury – był młodym niewolnikiem, którego Robinson poznał podczas okresu spędzonego w Sale. Głównemu bohaterowi udało się nakłonić chłopaka, by pomógł mu się wyzwolić. Crusoe darzył go wielkim zaufaniem, a ten nigdy go nie zawiódł, zawsze wykonując jego polecenia. Robinson odsprzedał Ksurego portugalskiemu kapitanowi.

Wdowa – pojawia się w powieści stosunkowo rzadko i na krótko. Kobieta jest powiernikiem pieniędzy Robinsona (dwustu funtów) w Anglii, przez ponad trzydzieści lat nieobecności bohatera w ojczyźnie. Podobnie jak portugalski kapitan, wdowa wykazuje się niespotykaną lojalnością i oddaniem wobec Crusoe, mimo jego wieloletniej absencji.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Przemiana Robinsona Crusoe (wymiar etyczny powieści)
2  Problematyka „Przypadków Robinsona Crusoe”
3  Geneza „Przypadków Robinsona Crusoe”Komentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”    Tagi: