Motywy literackie obecne w „Przypadkach Robinsona Crusoe” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Podróż

W Przypadkach Robinsona Crusoe chęć podróżowania, poznawania nowych ludzi i lądów odgrywa rolę głównej motywacji młodego bohatera, sprawia, że porzuca rodzinny dom. Do momentu wylądowania na bezludnej wyspie widzimy go niemal nieustannie przemierzającego kulę ziemską. Jego podróże sięgają odległych od Anglii kontynentów, takich jak Azja, Afryka czy Ameryka Południowa. Również na wsypie zdarzało mu się dokonywać wojaży. Nie tylko przeprawił się na drugi koniec wyspy, ale dało mu się także opłynąć ją dookoła.

Relacja pan-sługa

Podporządkowanie sobie Piętaszka przyszło Robinsonowi z niezwykłą łatwością. Podobnie uczynił też wcześniej wobec Ksurego. O ile w osiemnastym wieku czytelnicy odbierali zachowanie Robinsona jako naturalne, to dziś wydaje się być ono co najmniej niepoprawne.

Uważanie siebie za istotę wyższą, uprzywilejowaną wynikało ze światopoglądu wywodzącego się z kultury europejskiej. Przez lata spędzone w samotności Robinsonowi nie udało się go wyzbyć i przy pierwszej nadarzającej się okazji doszło one do głosu. W momencie spotkania Piętaszka, Robinson, zanim nauczył go podstawowych zwrotów takich jak „tak” i „nie”, dał mu do zrozumienia, że ma zwracać się do niego „panie”. Był to jedyny znany mu sposób na dopieszczenie swojego ego.

Liczenie i mierzenie

Crusoe jest skrupulatnym skrybą faktów, w swoich dziennikach zapisywał wszystko, co mógł policzyć lub zmierzyć. Zamiast powiedzieć nam, że palisada jego obozu była zwyczajnie wysoka, informuje nas z dokładnością do jednego jarda o jej wysokości i szerokości. Ponadto nie mówi nam, że spędził dużo czasu na wykonaniu czółna, ale że dwadzieścia dni zajęło mu ścięcie drzewa, a kolejne czternaście usunięcie gałęzi. Samo drzewo też nie jest zwyczajnie wielkie, ale o przekroju pięciu stóp i dziesięciu cali w niższej części i czterech stóp i jedenastu cali na wysokości dwudziestu dwóch stóp.

W podobny sposób Robinson relacjonuje upływ czasu, co pokazuje jego dziennik. Czytelnik może zastanawiać się dlaczego bohater odnotowywał niektóre wydarzenia, jak na przykład to, że dwudziestego szóstego grudnia nie padał deszcz, jednak Crusoe czuł, że każdy dzień musi zostać opisany. Wymienione przykłady odmierzania i odliczania podkreślają praktyczność Robinsona i jego wrodzone zdolności kupieckie. Jednak Defoe ukazuje, że podejście Crusoe, by zapisywać wszystko liczbami nie zawsze ma sens, jak na przykład w momencie, gdy okazało się, że czółno jest zbyt ciężkie, by rozbitek mógł samotnie przetransportować je na plażę. Warto też zwrócić uwagę, że Robinson zaprzestał prowadzenia dziennika tylko dlatego, że przespał jeden dzień, przez co nie poczynił wpisu. W ten sposób Defoe dał sygnał, że pomimo usilnych starań, by wszystko opisać, życie wymyka się spod naszej kontroli.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Robinson Crusoe – charakterystyka
2  Przypadki Robinsona Crusoe - streszczenie szczegółowe
3  Piętaszek - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Motywy literackie obecne w „Przypadkach Robinsona Crusoe”    Tagi: