„Przypadki Robinsona Crusoe” jako obraz cywilizacyjnego rozwoju ludzkości - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Podpatruje zwyczaje zwierząt i dzięki temu wie już, jakie owoce nie są trujące, skrupulatnie obserwuje naturę i czerpie z jej plonów. Z szerokich sztywnych liści bananowca wykonuje okap, chroniący jego grotę przed zalewaniem w czasie pory deszczowej, metodą prób i błędów zgłębia sztukę zdobywania i przechowywania żywności (np. suszenia mięsa). Choć to nieprawdopodobne, bohater opracowuje autorską technologię murowania, oczywiście z materiałów dostępnych na dzikiej wyspie. Zbudowane przez niego obozowisko z całą fortyfikacją mogłoby być przykładem maksymalnego wykorzystania dostępnych na bezludnej wyspie środków i możliwości.

Rozbitek stara się wykorzystać każdą minutę pobytu na wyspie na coś, co przyda mu się w codziennym życiu. Bezczynność czy lenistwo nie określają jego charakteru, szybko ustala schemat dnia: po przebudzeniu obchód terenu z bronią, praca do godziny jedenastej, obiad, drzemka od godziny dwunastej do drugiej, praca do zmroku. Osiemnaście dni spędza na poszerzaniu i pogłębianiu jaskini, uczy się uprawy zboża, wyplatania sieci i koszy, wyprawiania skór i szycia z nich ubrań, hodowli kóz, które najpierw musi udomowić. Gdy dostrzega, że musi zmodernizować gospodarowanie pieczywem, wprowadza limit jednej kromki dziennie.

Stopniowo odkrywa użyteczność naturalnych przedmiotów w tworzeniu prymitywnych narzędzi i środków technicznych. Muszle okazują się być doskonałym materiałem na łopaty, liście schronieniem przed deszczem, włókna pokrzywy nićmi, wyprawione skóry zwierzęce ochroną przez zimnem, a zbudowany stół i krzesła są ciągle udoskonalane, stanowiąc elementy umeblowania, obok szafek i półek.

Aby uczynić miejsce mniej przerażającym i nadać mu mały aspekt „domu”, Crusoe chrzci odkrywane miejsca swojsko brzmiącymi nazwami, jak Kozia Dolinka, Wzgórze Nadziei, Przylądek Ocalenia. Dzięki temu poszerza terytorium swego „panowania”, nie czuje się już tak obco na wyspie, którą regularnie bada:
Ciekawość nieprzezwyciężona pchała mnie coraz dalej w głąb wyspy.” („Wyprawa w głąb wyspy”, s. 160).


Cała wiedza i umiejętności zdobywane na wyspie mają przede wszystkim aspekt praktyczny – zapewniają Robinsonowi przetrwanie. Dzięki postawieniu go przez los w sytuacji, gdzie może liczyć tylko na siebie, bohater może poznać swoje możliwości, nabiera zaufania do własnego rozumu i doświadczenia:

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Przypadki Robinsona Crusoe - streszczenie w pigułce
2  Geneza „Przypadków Robinsona Crusoe”
3  Przypadki Robinsona Crusoe - streszczenie szczegółoweKomentarze
artykuł / utwór: „Przypadki Robinsona Crusoe” jako obraz cywilizacyjnego rozwoju ludzkości    Tagi: