„Przypadki Robinsona Crusoe” jako obraz cywilizacyjnego rozwoju ludzkości - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Człowiek zdolny jest wszystkiego się nauczyć, jeśli zajdzie po temu potrzeba. Nigdy nie byłem krawcem ani szewcem, ani cieślą, ani murarzem, nikt mnie tego nie uczył, a na tej wyspie stałem się wszystkim... Rozum ludzki początkiem jest wszelkiej substancji. („Nowa umiejętność”, s. 176).


Postać rozbitka Robinsona Crusoe, uosabiającego takie cechy, jak kierowanie się zdrowym rozsądkiem, pielęgnowanie w sobie woli przetrwania i nadziei, odwaga w uczeniu się metodą prób w błędów, ciekawość i dociekliwość, nieustawanie w wysiłkach, wytrwałość i pomysłowość, jest symbolem całej ludzkości i każdego jej przedstawiciela dokładającego swoją małą cegiełkę do rozwoju całej cywilizacji. Losy tego bohatera można traktować jako skróconą historię kulturowego rozwoju ludzkości, a jego ciągłe szukanie ukojenia w Biblii jako potrzebę zawierzenia Absolutowi:
Od tego dnia Biblia towarzyszyła mi często. Otwierałem ja, kiedy ogarniał mnie smutek i ilekroć nie umiałem poradzić sobie z tęsknotą. Sponad kart tej księgi patrzyłem na świat jak na rzecz odległą, od której niczego nie mogłem sie spodziewać. Patrzę nań tak, jak być może patrzeć będziemy wszyscy w życiu przyszłym, to jest jako na miejsce, gdziem kiedyś żył, ale które opuściłem na zawsze.
Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”
2  Robinson Crusoe – charakterystyka
3  Przypadki Robinsona Crusoe - streszczenie w pigułceKomentarze
artykuł / utwór: „Przypadki Robinsona Crusoe” jako obraz cywilizacyjnego rozwoju ludzkości    Tagi: