Daniel Defoe - biografia - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przystąpił do ruchu, która zmusiła Jakuba do abdykacji. Pod rządami nowego króla – Williama, Defoe sprawował kilka funkcji doradczych na jego dworze. Jednak przez prześladowania za czasów poprzedniego władcy trwale odcisnęły się na kondycji finansowej Defoe, zmuszając go do ogłoszenia bankructwa w roku 1692. Wówczas szacował swoje zadłużenie na siedemnaście tysięcy funtów. Choć większość udało mu się później spłacić, do końca życia nie wydobył się z tarapatów finansowych, dlatego też bohaterowie jego dzieł wielokrotnie podkreślają znaczenie pieniądza w świecie.

W 1692 roku pęd gospodarczy, który z wielu ludzi uczynił bogaczy i przyczynił się do wielkiego wzrostu zatrudnienia, zwolnił, a wręcz zahamował. W dodatku napięta sytuacja międzynarodowa, a zwłaszcza z wojna z Francją, spowodowała gwałtowną zapaść eksportu Anglii. Wszystko to spowodowało, że rzesze przedsiębiorców utraciło swoje majątki. Taki właśnie los spotkał Defoe. Co więcej, po śmierci króla Williama autor Przypadków Robinsona Crusoe ponownie popadł w niełaskę władz. Po napisaniu ciętej satyry na nowego monarchę wylądował nawet w więzieniu na trzy miesiące.

Interesy Defoe popadły w ruinę, jego najbliższa rodzina cierpiała biedę, a on podupadł na zdrowiu. Pisarz zmuszony był pójść na kompromis i zgodził się publicznie wspierać i propagować rządy królowej Anny. Po wstąpieniu do partii Torysów po krótkim czasie jego status finansowy poprawił się na tyle, że ponownie mógł oddać się swojej najwyższej pasji, czyli pisaniu. Dość ironicznie, Defoe wydawał propagandową gazetą, w której wychwalał naczelnych polityków rządu królowej Anny, w tym także człowieka, który w przeszłości skazał go na więzienie. Jednak po kilku latach ponownie dała o sobie znać przekora Defoe. Po publikacji serii pamfletów demaskujących mechanizmy władzy królowej, ponownie trafił za kraty. Za jeden ze swoich tekstów został nawet zakuty na trzy dni w dyby.

Defoe postanowił już więcej nie narażać siebie i swojej rodziny, dlatego do końca życia publikował tylko pisma schlebiające ówczesnej władzy, bądź w ogóle z nią nie związane, a wszystkie inne dzieła trafiały do szuflady. Powieściopisarstwo pojawiło się stosunkowo późno w życiu Defoe, gdy miał około sześćdziesięciu lat. W 1719 roku ukończył i opublikował Przypadki Robinsona Crusoe, arcydzieło literatury fikcji. Powieść natychmiast osiągnęła wielki sukces i pociągnęła za sobą kolejne publikacje, a także eseje i artykuły. Przypadki Robinsona Crusoe oparte były na autentycznej historii szkockiego marynarza Aleksandra Selkirka.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Przemiana Robinsona Crusoe (wymiar etyczny powieści)
2  Piętaszek - charakterystyka
3  Plan wydarzeń Przypadków Robinsona CrusoeKomentarze
artykuł / utwór: Daniel Defoe - biografia    Tagi: