Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Robinson Crusoe – jest głównym, tytułowym, bohaterem powieści, a zarazem jej narratorem. Poznajemy go jako młodzieńca mieszkającego w angielskim Yorku, który wkrótce wyruszy w morze w poszukiwaniu przygód. Pomimo próśb ojca, by skoncentrował się na życiu lądowym i pomnażaniu rodzinnego majątku, Robinson pragnął zostać wilkiem morskim. Młodzieńczy sprzeciw bohatera wobec zdania rodziców jest motorem napędowym jego działań w pierwszych fragmentach powieści. Poczucie winy oraz żal, że nie posłuchał ojca powracały do niego wielokrotnie, co w połączeniu z żarliwą wiarą w Boga powodowało, że dążył do odkupienia grzechów. Crusoe charakteryzuje się pomysłowością, zawziętością oraz planowym działaniem, dzięki czemu udaje mu się nie tylko przetrwać morskie sztormy, więzienie, ale przede wszystkim dwadzieścia osiem lat izolacji na bezludnej wyspie.

Piętaszek – dwudziestosześcioletni rdzenny Karaib, którego Robinson wybawił z pewnej śmierci z rąk ludożerców. Pod opieką Crusoe, bohater nauczył się języka angielskiego, a także przyjął wiarę protestancką. Piętaszek z miejsca podporządkował się Robinsonowi, uznając jego wyższość i nigdy jej nie kwestionując. Uważa swoją posługę wobec głównego bohatera jako sprawiedliwą cenę za ocalenie życia. Jego poddanie się wobec Crusoe symbolizuje imperialistyczną opresję Europejczyków wobec mieszkańców Nowego Świata. Zapał i spontaniczność Piętaszka odgrywa w powieści przeciwwagę do emocjonalnej powściągliwości Robinsona.

Portugalski kapitan – to on uratował Crusoe dryfującego przy afrykańskim wybrzeżu w towarzystwie Ksurego, po tym jak udało im się zbiec z pirackiej niewoli. Portugalski kapitan zabiera Robinsona do Brazylii, gdzie główny bohater rozpoczął nowy etap w życiu, jako plantator trzciny cukrowej. Czytelnik nigdy nie poznaje imienia zbawcy i dobrego przyjaciela Crusoe. Mężczyzna jest uprzejmy, bardzo towarzyski, a także niezwykle hojny wobec Robinsona, odkupuje od niego zwierzęce skóry oraz Ksurego po cenach znacznie wyższych niż rynkowe. Cechuje go również lojalność, gdy pod wieloletnią nieobecność Crusoe dogląda jego brazylijskiej plantacji. Bohater ten odegrał bardzo ważną rolę w losach Robinsona, umożliwiając mu nowy życiowy start, a po powrocie z wyspy dostatnie życie.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Przypadki Robinsona Crusoe - streszczenie szczegółowe
2  Robinson Crusoe – charakterystyka
3  Symbolika w „Przypadkach Robinsona Crusoe”Komentarze: Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: